Lotyniškai: Arthrospira platensis 

Dar vadinama: Mikrodumblis, Fitoplanktonas, Spirulina 

Gali padėti: sergant artritu, išvalyti organizmą nuo toksinų, palaikyti gerą širdies ir kraujagyslių veiklą ir gerąjį cholesterolį, gerinti imuninės sistemos veiklą,  visos virškinimo sistemos funkcijas, sumažinti tikimybę susirgti vėžiu, puikus natūralių vitaminų šaltinis, idealiai tinka vegetarams ir atletams

 

 

Jau dvidešimt metų Spirulina yra bene labiausiai tyrinėjamas augalas: Japonijos, Kinijos, Indijos, Europos, Rusijos ir JAV mokslininkai vis atranda, kodėl Spirulina yra tokia naudinga žmogaus ir gyvūnų sveikatai. Šimtai atspausdintų mokslinių straipsnių atskleidžia, kaip spirulina ir jos unikalios maistinės savybės padeda pagerinti imuninę sistemą ir sveikatą bendrai. Nei vienas kitas dumblis nebuvo taip intensyviai tyrinėjamas.

 

Žemiau esančios informacijos šaltinis: interviu su Robertu Henriksonu (Robert Henrikson), knygos “Žemės maistas Spirulina: kaip šis nepaprastas mėlynai-žalias dumblis gali pakeisti jūsų gyvenimą ir mūsų planetą”

 

Visur: vandenyje, dirvožemyje, ant uolų, ant augalų auga daugiau nei 25 000 rūšių mikrodumblių. Jų dydis gali siekti nuo vienos ląstelės iki 150 pėdų ilgio. Makrodumbliai yra didelės jūros žolės, mikrodumbliai – mikroskopiški. Vandenyno mikrodumbliai, vadinami fitoplanktonu, yra vandenyno maisto grandinės pagrindas.

 

Spirulina yra maistas, labiausiai turtingas betakarotinu, joje yra pilnas spektras dešimties maišytų karotenoidų. Pusė jų yra oranžiniai karotinai: alfa, beta, gama ir kita pusė:  geltonieji ksantofilai. Jie veikia sinergistiškai skirtingose jūsų kūno dalyse, padidindami antioksidacinę gynybą. Dvidešimties pastarųjų metų tyrimai įrodė, kad valgydami vaisius ir daržoves, turtingus karotinu, galime apsaugoti savo kūną nuo vėžio ląstelių. Sintetinis beta karotinas nėra toks naudingas kaip natūralus. Izraelyje atlikti tyrimai parodė, kad natūralus beta karotinas, paimtas iš dumblių, yra žymiai efektyvesnis. Natūralus karotinas geriau pasisavinamas, nes jame yra medžiaga (9-cis isomeras), kurio nebūna sintetiniame karotine. Įtariama, kad natūralūs karotenoidai, esantys  dumbliuose ir daržovėse, turi didžiausią antioksidacinę ir priešvėžinę galią. Spirulinos 60% sudaro  augaliniai baltymai, pagrindiniai vitaminai ir maistingosios medžiagos kaip beta karotinas, gama linoleno rūgštis, sulfolipidai, glikolipidai ir polisacharidai.

 

Spirulina yra nuostabus senėjimo procesus stabdantis maistingas dumblis, jos koncentruotos labai vertingos maistingosios medžiagos virškinamos labai lengvai. Beta karotinas padeda palaikyti sveikas akis ir gerą regėjimą. Visi šie augaliniai baltymai gali mums leisti sumažinti suvalgomos mėsos kiekį, taip mažinant cholesterolio kiekį kraujyje. Kai nusprendžiame valgyti mažiau mėsos, tokios daržovės, kaip spirulina, yra puikus geležies ir pagrindinių mineralų atsarga papildantis šaltinis.

 

Turtingiausias karotinu augalas gali sumažinti riziką sirgti chroniškomis ligomis

Spirulinos beta karotinas yra dešimt kartų labiau koncentruotas nei esantis morkose. Netgi jei jūs nesuvalgote rekomenduojamų 4-9 daržovių ir vaisių porcijų per dieną (dauguma teigia, kad suvalgo 1-2 porcijas, bet jie įskaičiuoja ir skrudintas bulvytes), vartodami spiruliną, būtumėte patikimai apsidraudę nuo beta karotino trūkumo organizme ir tinkamai rūpintumėtės organizmo apsaugine sistema.

 

60% lengvai virškinamų augalinių baltymų be riebalų ir blogojo cholesterolio

Žmonės valgo mažiau mėsos ir pieno produktų, nes nori vartoti mažiau riebalų, riboti cholesterolio kiekį kraujyje ar vengti užteršti organizmą chemikalais. Spirulina yra labai turtinga baltymais ir visomis reikalingomis amino rūgštimis ir turi savyje tik kelias kalorijas – kad išlaikytumėte savo taliją ten, kur jūs jos norėtumėte.

 

Nepakeičiamos riebiosios rūgštys – geros sveikatos raktas

Nors gama linoleno rūgšties (GLR) organizmas gali pats pasigaminti, tyrimai parodė, kad netinkamai maitinantis ši gamyba blokuojama, todėl geras GLR papildas gali būti labai svarbus. Spirulina yra nuostabus GLR šaltinis – tiesiai iš gamtos, ne iš chemijos fabriko.

 

Geležis, taip reikalinga moterims ir vaikams

Geležis yra nepakeičiama ir labai reikalinga mūsų organizmui, deja, dažnas žmogus patiria jos trūkumą. Spirulina turtinga geležimi, magniu ir mikroelementais ir įrodyta, kad ji geriau pasisavinama organizmo, nei sintetiniai geležies turintys maisto papildai.


B grupės vitaminai, ypatingai B12

Spirulina – puikus B12 vitamino, taip reikalingo sveikiems nervams ir audiniams,  šaltinis.

 

Tyra gamtos energija

Apie spiruliną parašyta daug knygų ir straipsnių. Labai daug žmonių naudoja Spiruliną norėdami užsitikrinti, kad jų organizmui netrūktų reikalingų vitaminų ir mineralų,  ir kad jie turės pakankamai fizinės energijos, net laikydamiesi dietos ir norėdami numesti svorio. Be to, vartojant spirulinos, gaunama daug maistingų medžiagų ir tuo pat metu žmogus nesijaučia  „pilnas“ ar „užkimštas“. Sportuojantys pajunta turintys daugiau ištvermės, senjorai – daugiau energijos kasdienei veiklai. Idealiai tinka vaikams, nėščioms ir maitinančios kūdikį moterims.

 

Sustiprėjusi imuninė sistema

Ilgametė patirtis parodė, kad žmonės, vartojantys spiruliną, rečiau serga peršalimo ligomis arba jeigu suserga, apsieina be jokių komplikacijų ir labai greitai pasveiksta. Žmonės sako, žaizdos gyja žymiai greičiau ir po ligos jie sveiksta greičiau. Medicinos mokslininkai nustatė, kad spirulina ne tik tonizuoja imuninę sistemą, ji taip pat pagerina kūno savybę gaminti naujas kraujo ląsteles. Naudojant spirulinos, svarbiausios imuninės sistemos dalys: kaulų čiulpų kamieninės ląstelės, blužnis ir užkrūčio liauka, T ląstelės veikia aktyviau. Mokslininkai stebi padidėjusį makrofagų aktyvumą, efektyvesnį mikrobų naikinimą.

 

Palaiko širdies ir kraujagyslių funkcijas, gerąjį cholesterolį

 Daugelis žmonių naudoja maisto papildus, norėdami pagelbėti širdies veiklai bei sumažinti cholesterolio kiekį. Vienam iš tų žmonių, mano tėvui, prieš 10 metų buvo išrašyti vaistai mažinti cholesterolį. Vietoj tų vaistų jis pradėjo vartoti spiruliną ir niaciną. Šiandien jam 82 metai, jis labai gyvybingas ir jo cholesterolio kiekis kraujyje nėra per didelis ir sėkmingai kontroliuojamas.

Mokslininkai taip pat patvirtina, kad spirulina mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Eksperimentai su gyvūnais, atlikti Meksikoje, Argentinoje, Japonijoje ir Indijoje parodė, kad naudojant spirulinos, cholesterolio kiekis kraujyje mažėja ir kraujo arterijų funkcijos gerėja, mažėja kraujo spaudimas. Mokslinėse studijose galima perskaityti, kad keli gramai spirulinos kasdien ilgainiui gali sumažinti cholesterolio kiekį žmogaus organizme. Šiose studijose pažymima, kad spirulina sumažina mažojo tankio lipoproteinų (MTL) („blogojo“ cholesterolio) kiekį ir padidina didelio tankio lipoproteinų (DTP) („gerojo“ cholesterolio) kiekį.

Tyrimų Vokietijoje ir Indijoje metu buvo nustatyta, kad mažinant cholesterolio kiekį kraujyje, sėkmingai krenta svoris. Taigi, visos atliktos spirulinos studijos patvirtina, kad spirulina yra labai naudingas papildas širdies ir kraujagyslių veiklai palaikyti ir mažinti cholesterolio kiekį kraujyje.

 

Pagerėjusi žarnyno ir visos virškinimo sistemos veikla

Pradėję naudoti spiruliną, žmonės pastebi atsikratę vidurių užkietėjimo problemos. Tyrimai parodė, kad spirulina skatina virškinimą ir peristaltikos veiklą. Ji slopina blogąsias bakterijas kaip Eschericia coli ir Candida mieliagrybis, skatina gerųjų Lactobacillus ir Bifidobakterijų dauginimąsi. Pakankamas kiekis gerųjų bakterijų mūsų organizme sudaro geros sveikatos pagrindą, jos pagerina maistingųjų medžiagų pasisavinimą iš maisto ir padeda apsiginti nuo infekcijų.

Kaimo klinikoje Toge, Vakarų Afrikoje, kasdien duodavome po šaukštelį spirulinos vaikams, kentusiems nuo nepakankamo maitinimosi. Šių vaikų motinos gyrė „žaliuosius vaistukus“, nes jų vaikai greitai sveiko ir jų svoris augo.  Kiti tokie bandymai Meksikoje, Indijoje, Rumunijoje, Ruandoje ir Zaire parodė, kad lengvai virškinama spirulina atneša naudos netgi tada, kai organizmas efektyviai nebepasisavina gaunamo maisto.

 

Skatinamas natūralus organizmo valymasis ir detoksifikacija

Kai spirulina buvo atrasta prieš 20 metų, žmonės iškart pastebėjo jos teikiamą naudą valant organizmą nuo teršalų. Japonai nustatė, kad spirulinos naudojimas žymiai sumažina žalą, kurią žmogaus organizmui padaro sunkiųjų metalų ir įvairių vaistų teršalai. Tyrimai su pelėmis parodė, kad pelės, kurios buvo maitinamos spirulina ir chlorele, buvo 7 kartus atsparesnės dioksino nuodui.

1994 metais Rusijoje nustatyta, kad spirulina sumažino alerginę reakciją, kurią sukėlė radiacinė liga. 270 Černobylio vaikams 45 dienas kasdien buvo duodama po 5 g spirulinos, rezultatas – 50 proc. radionuklidų sumažėjimas ir alerginio jautrumo normalizavimas.

Šiais laikais mus puola didžiuliai kiekiai nuodų, juos gauname iš oro, vandens, maisto, kosmetikos ir vaistų. Mūsų kūnui būtina šalinti šiuos susikaupusius nuodus. Spirulinoje yra unikali augalinių maistingųjų medžiagų kombinacija – įskaitant chlorofilą, fikocianiną ir polisacharidus, taip reikalingus mūsų organizmo valymui.

 

Antioksidacinės savybės mažina vėžio riziką

Laisvųjų radikalų molekulės pažeidžia mūsų kūno ląsteles. Tai sąlygoja oro užterštumas, nepakankama mityba, stresas ir įvairios traumos. Antioksidacinės medžiagos sėkmingai kovoja su šiais laisvaisiais radikalais. Jos taip pat stimuliuoja mūsų imuninę sistemą saugotis nuo vėžio ir kitų ligų sukėlėjų, netgi saugodamos mus nuo greitų senėjimo procesų. Pagrindiniai antioksidaciniai vitaminai yra beta karotinas (provitaminas A), vitaminai C ir E. Antioksidaciniai mineralai – selenas, magnis, cinkas, varis, geležis ir chromas – jie formuoja antioksidacinius enzimus mūsų kūne. Spirulinoje yra visos šios medžiagos, ypatingai daug joje yra beta karotino, geležies ir cinko. Pastarųjų 20-ies metų moksliniai tyrinėjimai įrodė, kad beta karotinas, gaunamas iš vaisių ir daržovių, sumažina įvairaus pobūdžio vėžio riziką. Indijoje ikimokyklinio amžiaus vaikams buvo duodama vos po 1 g spirulinos kasdien ir buvo pastebimas žymus akių ligų sumažėjimas.

Nei vienas spirulinos tyrimas nesukėlė abejonių dėl jos nuostabių antioksidacinių savybių.